زبان برنامه نویسی بان

خداحافظ Node JS

زمان مطالعه: 2 دقیقه

با سلام و درود، عنوان درشتی پیش رو داریم :)) خیلی سمت و سوی front ندارم، ولی این تیتر آدم رو به سمت خودش میکشونه «خداحافظ Node JS» بحث اصلی که وسط کشیده میشه اینه که چی شده که Node JS به پایان نزدیک شده!!!! یه اتفاق خیلی خوب یه چیز بهتر، یا به نوعی قویتر، اون ضعیفتره رو داره میزنه کنار 🙂

۲۷ می سال ۲۰۰۹ یه محیط runtime اپن سورس منتشر شد. Node JS سمت سرور را متحول کرد و غیر ممکن های بیشماری را به واقعیت تبدیل کرد. اما حالا یک بچه جدیدی پیش رو داریم.

این بچه جدید کیست؟

Bun یک محیط runtime اپن سورس که توسط Jared Sumner و بیش از ۴۰ نفر همکار دیگه منتشر شده است. این محیط runtime که به نظر خنده دار هست، واقعا خوبه (آمارش موجوده :دی )

خود سازنده ی آن اشاره داره به :

شروع سریع

سطح جدیدی از کارایی

یک ابزار کامل و عالی

Bun چقدر سریعه؟

به سه تا نمودار فوق دقت کنید!! شکفت انگیزه حقیقتا تحول پیش رو داریم 🙂

Bun چطور کار می کنه؟

Node JS از انجین V8 استفاده می کند و به دلیل JIT ابزار خیلی خوبی هست. حال Bun از هسته جاوااسکریپت استفاده می کند که منطقا سرعت بالاتری خواهد داشت. همچنین به زبان سطح پایین Zig نوشته شده که شبیه به C یا Rust می باشد. کنترل سطح پایین مموری و عدم وجود جریان کنترل پنهان از ویژگی های Zig هست که Bunرا به اندازه کافی سریع ساخته.

مطالعه بیشترش رو به خودتون میسپارم با مرجع این مقاله و وبسایت اصلی Bun .

2 نظر

به گفتگو بپوندید و نظر خود را به ما بگویید.

امیدپاسخ
جولای 30, 2022 در 10:28 ب.ظ

خیلی این عنوان رو جدیدا میبینم ولی فکر نکنم که نود جی‌اس حالا حالا ها کنار بره چون وبسایتهای زیادی بر پایه‌ی نود جی‌اس نوشته شدن و کامیونیتی خفنی داره ولی ولی الحق که bun باحاله و آینده‌ی خوبی داره.

sadegh_khanپاسخ
جولای 31, 2022 در 10:55 ق.ظ
– در پاسخ به: امید

بله حق با شماست، بعیده به این سرعت این اتفاق رخ بده ولی در کل Bun ظرفیتش داره

نظری دهید